Sonradan Gurme'den Haberler

24 Temmuz 2012 Salı

Meşhur Sırık Kebabı Şaban Usta'nın Yeri - Yükseltepe / Ankara

Pazar günü genelde dinlenme, pazartesi gününe psikolojik olarak hazırlanma günüdür. Pazar günü misafirliğe gidilmez hatta evden çıkmaktan bile imtina edilir. Ama biz, bu pazar akşamını, güzel yemek yiyerek daha da keyifli hale getirebileceğimiz, tanıdıklarımın uzun zamandır tavsiye ettiği, Şaban Usta'nın yerine gitmeyi tercih ettik. 


Yola çıktığımızda, yeri bulabileceğimizi pek tahmin etmiyorduk ama gelişen teknolojinin ürünü telefonlarımızda rahatlıkla kullanabildiğimiz google maps, bizi tam olarak Şaban Usta'nın önüne kadar getirdi.


Kuzu çevirme diyince benim aklıma, alabildiğine geniş çayır çimen bir alan ve alttan yanan ateşte pişen kuzu görüntüleri gelmişti. Gittiğimde biraz hayal kırıklığına uğramadım değil. Gecekonduların arasındaki bir restoran ne kadar güzel servis verebilir diye düşünmedim değil.


Şaban Usta'nın Yeri - Bahçe

Şaban Usta sizi 12-13 masadan oluşan bir bahçede ağırlıyor. Masaların düzeni ve ortam hayli salaş.


İftar masası


Ramazan sebebiyle, sadece akşamları kuzu çevirme verdiklerini söylediklerinden, biz de akşam yemeği için geldik. Rezervasyon yaptırırken ne kadar et yiyeceğimizi de belirttik. 
Geldiğimizde, masamızda hurma, çoban salata ve su vardı. İftar vakti yaklaştıkça, ezogelin çorba servis edildi.


Ezogelin Çorba
Neredeyse bir çok yazımda, ezogelin çorba hakkında yazdım. Burada yine şansıma ezogelin çorbayla karşı karşıya kaldım. Çorba, gayet lezzetliydi. Kıvamı güzeldi. Biraz acıydı.


Çorbanın bitmesinden 4-5 dk sonra, sipariş ettiğimiz 2 kg kuzu etimiz geldi.
Şaban Usta, eti, odun kömüründe pişiriyor. Et geldiğinde adeta gözümüz döndü ve aç kurtlar gibi saldırdık diyebilirim. 3 kişi toplam 2 kg eti silip süpürdük. Et, hayli lezzetliydi ama yanında meze olarak ezme, haydari vs gibi birşey bulunmadığından, salatayla başbaşa kaldık. Normalde bu miktarda etin içinde çok fazla yağ olmasını bekliyordum ama hiç de o kadar yağlı değildi. Bu kadar yememize rağmen, hiç bir ağırlık, şişkinlik hissetmemiz de bizi ayrıca şaşırttı.


Yemeğin yanında verilen semaver, bu tarz bir yemeğin üzerine ilaç gibi geldi.


3 kişi toplam 2 kg kuzu eti, 3 çorba, 3 içecek, 2 salata ve 1 semaver çaydan oluşan bu yemeğe ödediğimiz rakam 135 TL idi. Hesabı görünce, bir hata olduğunu düşündük ama, sonrasında, kilo ile köfte değil, kuzu eti yediğimizi hatırlayınca, normal bir hesap olduğuna kanaat getirdik.


Ankara'da kuzu çevirme yapan bir yeri daha önce duymamıştım. Şaban Usta da, bu konuda çok güzel bir deneyim oldu. Her hafta o kadar yolu gitmeyi gözünüz keser mi bilemiyorum ama ayda 1 bile gidilse tadı damakta kalacak bir yer.


Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Yoksa oraya gidip yer yok sürpriziyle karşılaşmanız çok muhtemel.Meşhur Sırık Kebabı Şaban Usta'nın Yeri
Şehitkubilay Mahallesi, Selim Caddesi No:79
Yükseltepe / ANKARA

Tel: (312) 330 45 53
GSM: (535) 452 92 81
Web: http://www.sabanustaninyeri.com/

Instead of using ads, I am having you mine for crypto currency to support this site. Here are your stats:

You can start or stop at anytime but please wait for some accepted hashes before you do.

1 yorum:

  1. dün bende aynı lezzeti tattım,kesinlikle harika idi..

    YanıtlaSil